راهنمای ثبت سفارش   پرسش متداول
  دریافت اپ موبایل

جلاتو Gelato از کلمه‌ی لاتین جلاتوس، به معنای یخی و منجمد استخراج شده و در زبان ایتالیایی به ‌معنای بستنیه. اما جلاتو با  ice cream تفاوت‌های قابل ملاحظه‌ای داره که تو این مطلب بهش می‌پردازیم.

تاریخچه جلاتو به حدود 2000 سال پیش و زمان امپراتوری رم باستان بر می‌گرده. اون موقع طبقه اشراف و شهروندان مرفه و ثروتمند، دنبال راهی بودن تا کمی از گرمای تابستان کم کنه و خنک‌شون کنه! برای همین، در طول زمستان برف و یخ از کوه‌ها جمع آوری می‌کردن و به صورت مکعب‌های یخی و متراکمی در می‌آوردن. در طول تابستان این یخ‌ها رو با انواع میوه‌ها و مواد دیگه طعم‌دار و سرو می‌کردن. بالاخره برناردو بونتالنتی، معمار ایتالیایی، تصمیم گرفت تکنیک پیشرفته‌ای برای تولید و انجماد بستنی به وجود بیاره و با سرو کردن این دسر برای کاترین مدیچی، اشراف‌زاده‌ی ایتالیایی و نهایتا ملکه‌ی فرانسه [که برای اولین بار فنجانی از جلاتو خورد] اون رو رواج داد.

از ابتدای قرن بیستم سیل مهاجرت جلاتو سازها شروع شد. ایتالیایی‌ها تونستند جلاتو رو به سرتاسر اروپا شناسانده و گسترش بدن. بستنی به شکل امروزی، 1000 سال بعد بود که در ایتالیا به وجود آمد.

تفاوت‌های جلاتو و بستنی:

مواد اولیه: در تهیه جلاتو، نسبت به بستنی از شیر بیشتر و خامه‌ی کمتری استفاده میشه و از زرده تخم مرغ که یکی از ترکیبات بستنی معمولیه، در ساخت جلاتو استفاده نمیشه.


میزان چربی: مواد تشکیل دهنده‌ی جلاتو کم کالریه. چربی جلاتو حدودا 70 درصد کمتر از بستنی های معمولیه. بستنی باید حداقل حاوی 10 تا 25 درصد چربی شیر باشه؛ ولی جلاتو فقط پنج تا هشت درصد چربی داره.


البته نوعی دسر فرانسوی به نام سوربت sorbet (شربت) هم وجود داره که با لبنیات تهیه نمیشه و پایه آبی و میوه‌ای داره. بنابراین چربی‌ش از جلاتو هم کمتره و ممکنه نهایتا تا 2 درصد چربی کره بهش اضافه کنند تا حالت خامه‌ای پیدا کنه.
اما هیچ چیز قابل مقایسه با قوام متراکم، خامه‌ای و کشسان جلاتو نیست. در واقع جلاتو یه بستنی صنعتی نیست، بلکه نوعی هنر دسته که با مهارت زیاد و با صرف وقت و زمان تولید میشه. 


بافت کشدار: جلاتو به دلیل بافت کشدار و غلیظی که داره، در مقایسه با بستنی معمولی، بافتش خامه ای‌تر و نرم‌تره.

میزان حجم و هوا: میزان هوا در جلاتو نسبت به بستنی، به مقدار قابل توجهی کمتره که باعث میشه بافتی غلیظ و متراکم و کشدار پیدا کنه. به همین دلیل، قدرت انتقال طعم در جلاتو بسیار بیشتره و در جلاتو نیازی به استفاده از اسانس‌ها و طعم‌دهنده‌های صنعتی نیست.

دما: یکی دیگه از تفاوت‌های بستنی جلاتو با بستنی معمولی، دمای ذوب و آب شدنشه. جلاتو معمولا می‌تونه در دمای 10 الی 15 درجه گرم‌تر از بستنی معمولی هم بدون هیچ مشکلی سرو بشه. به همین خاطر بدون اینکه زبونتون از سردی بیش از حد بستنی، بی‌حس بشه می‌تونید طعم جلاتو رو بچشید و ازش لذت ببرید.


یه ویدئوی کوتاه از طرز تهیه جلاتوی انبه براتون تهیه کردیم. ببینید:

Shipping
تعیین زمان مهمانی و همایش

مشخص کنین کی مهمونی دارین؟

Money Back
انتخاب غذا

کل غذاهای مورد نیازتون رو انتخاب میکنین

Support
پرداخت سفارش

جهت نهایی شدن سفارش،هزینه اش رو پرداخت میکنین

Payment
تحویل غذا

در زمان مشخص شده،به شما تحویل میدیم

گفتگو آنلاین در واتس آپ
اینجارو لمس کنید تا وارد واتس آپ بشین